NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири
1110
Калейдоскоп

Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей

| 14 Ноември 2024, 10:50 ч.
Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири
Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири
Снимка © AP / Tim Ireland

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.

Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
       
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра. 
       
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
       
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.

Биографичният филм за Спиър

Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха  организаторите на форума. 

Той е известен с филми като "Далеч от рая" и "Май, декември" с участието на Джулиан Мур и Натали Портман.

Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори.

"Тод Хейнс е поразително талантлив сценарист и режисьор с впечатляващ размах", казва Триша Тътъл, директор на Международния филмов фестивал в Берлин.

"След като дебютният му филм "Отрова" спечели наградата "Теди" през 1991 г., "Берлинале" следи и обича неговото кино. Щастливи сме, че той се присъединява към фестивала като председател на международното жури за 75-ото ни издание".

"Берлинале" е планирано

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.

Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.

Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.

Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му

Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.

Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.  

През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.

Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.

„Тя е най-д

Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай. 

Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д-р Никълъс Кулинан.

С това дарение колекцията от китайска керамика на музея ще достигне 10 000 експоната, което ще я превърне в една от най-значимите в света, отбелязва ДПА.

„Благодарение на огромната щедрост на фондация „Пърсивал Дейвид“ тази световноизвестна китайска керамика ще бъде изложена за постоянно в Британския музей, където ще образова и просвещава бъдещите поколения в продължение на много години“, каза министърът на културата, медиите и спорта на Великобритания Крис Брайънт.  

Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.

В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.  

Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава в

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян

Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.

Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.

За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з

Сред акцентите в колекцията са вазите „Давид“ (David vases) от 1351 г., които с откриването си предизвикват революция в датирането на синята и бялата керамика, чаша, използвана за сервиране на вино за император Чънхуа и керамични изделия, изработени за двора на династията Сун около 1086 г.

След като бъдат дарени, експонатите ще бъдат предоставени на Шанхайския музей в Китай и на музея „Метрополитън“ в Ню Йорк като част от инициативата на Британския музей за изложби по целия свят.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина. Експозицията „Пътища“ включва ...
Американският режисьор Тод Хейнс ще бъде председател на журито на "Берлинале" през 2025 г.
Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха  организаторите на форума.  ...
Галерия „Сердика“ представя изложбата „Писма и ноктюрни“ на Димитър Павлов
Димитър Павлов представя изложбата си „Писма и ноктюрни“ в галерия „Сердика“ в обновена част на Женския пазар в София. Експозицията може да бъде разгледана ...
Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ представя 25 автори с 55 творби, в традиционния есенен салон
В традиционния есенен салон в Ловеч се представят 25 автори с 55 творби. Експозицията е подредена в художествената галерия "Проф. Теофан Сокеров". Ловешките художници представят с ...
Симфониета - Враца подготвя втори концерт от цикъла „Солистите на оркестъра“
Втори концерт подготвя за края на тази седмица Симфониета – Враца, съобщиха от културната институция. След като в сряда бе представен концерта „Марио Хосен и приятели& ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличиет ...
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.& ...
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина. Експозицията „Пътища“ включва ...
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на ...
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си. "Цялата тази индустрия казва само "жените п ...
Тикер в 03:00 ч.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният архе ...
Начало Калейдоскоп
1110
Калейдоскоп

Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

| 14 Ноември 2024, 10:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири
Британският музей ще получи най-голямото дарение в историята на страната на стойност 1 млрд. британски лири
Снимка © AP / Tim Ireland

Британският музей ще получи дарение - китайска керамика на стойност 1 млрд. британски лири (1,27 млрд. щатски долара), предаде ДПА. Фондация „Пърсивал Дейвид“ ще предостави 1700 експоната на лондонския музей. Стойността на предметите е най-високата, дарявана някога на музей във Великобритания.

Британският бизнесмен Пърсивал Дейвид (1892-1964) е колекционирал предмети от Европа, Япония, Хонконг и Китай. 

Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
       
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра. 
       
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
       
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.

Биографичният филм за Спиър

Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха  организаторите на форума. 

Той е известен с филми като "Далеч от рая" и "Май, декември" с участието на Джулиан Мур и Натали Портман.

Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори.

"Тод Хейнс е поразително талантлив сценарист и режисьор с впечатляващ размах", казва Триша Тътъл, директор на Международния филмов фестивал в Берлин.

"След като дебютният му филм "Отрова" спечели наградата "Теди" през 1991 г., "Берлинале" следи и обича неговото кино. Щастливи сме, че той се присъединява към фестивала като председател на международното жури за 75-ото ни издание".

"Берлинале" е планирано

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.

Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.

Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.

Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му

Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.

Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.  

През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.

Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.

„Тя е най-д

Колекцията е дадена назаем на музея през 2009 г. в специално проектираната двуезична стая, с онлайн каталог, достъпен за гледане по целия свят, тъй като Дейвид е искал личната му колекция да се използва за информиране и вдъхновяване на хората.

„Благодарен съм за щедростта на фондация „Пърсивал Дейвид“, които повериха за постоянно своята несравнима частна колекция на Британския музей“, каза директорът на Британския музей д-р Никълъс Кулинан.

Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.

В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.  

Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава в

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян

Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.

Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.

За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з

С това дарение колекцията от китайска керамика на музея ще достигне 10 000 експоната, което ще я превърне в една от най-значимите в света, отбелязва ДПА.

„Благодарение на огромната щедрост на фондация „Пърсивал Дейвид“ тази световноизвестна китайска керамика ще бъде изложена за постоянно в Британския музей, където ще образова и просвещава бъдещите поколения в продължение на много години“, каза министърът на културата, медиите и спорта на Великобритания Крис Брайънт.  

Сред акцентите в колекцията са вазите „Давид“ (David vases) от 1351 г., които с откриването си предизвикват революция в датирането на синята и бялата керамика, чаша, използвана за сервиране на вино за император Чънхуа и керамични изделия, изработени за двора на династията Сун около 1086 г.

След като бъдат дарени, експонатите ще бъдат предоставени на Шанхайския музей в Китай и на музея „Метрополитън“ в Ню Йорк като част от инициативата на Британския музей за изложби по целия свят.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Американският режисьор Тод Хейнс ще бъде председател на журито на "Берлинале" през 2025 г.
Галерия „Сердика“ представя изложбата „Писма и ноктюрни“ на Димитър Павлов
Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ представя 25 автори с 55 творби, в традиционния есенен салон
Симфониета - Враца подготвя втори концерт от цикъла „Солистите на оркестъра“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Цветни аспекти
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Калейдоскоп
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.